PSİKO-SOSYAL HİZMETLER

Kuruluşumuzda görevli olan meslek elemanları, engelli bireylerin ihtiyaçlarına uygun şekilde bireysel görüşmeler, sosyal ve kültürel aktiviteler, sportif faaliyetler, grup etkinlikleri, bireysel ve grup terapileri düzenleyerek bireylerin psiko-sosyal açıdan desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Bireylere yönelik verilen bu hizmet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu “Engelli Bireylere Yönelik Özel Bakım Merkezleri Yönetmeliği”ne göre gerçekleştirilmektedir.

Engelli bireylere yönelik sunulan psiko-sosyal destek çerçevesinde bireylerin yaşadıkları problemlerle ilgili farkındalık kazanması, problem çözme becerilerinin gelişmesi hedeflenmektedir. Sosyal faaliyet programları engelli bireylerin ihtiyaç ve isteklerine göre planlanmaktadır. Bu tür aktivitelerle bireyin psikolojik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi ve toplumsal ilişkilerindeki uyumsuzluğun önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Psiko-Sosyal Hizmetler İçerisinde Neler Yapılır?

Bakım merkezimizde psiko-sosyal hizmet çerçevesinde sosyal çalışmacı, PDR ve psikolog uzmanları engellilerin rehabilitasyonlarını desteklemek için çeşitli faaliyetler ve aktiviteler düzenlemektedir. Takı tasarımı, resim, ahşap boyama, örgü vb. el sanatları; kültür etkinlikler, sportif faaliyetler, gezi, doğa yürüyüşü, piknik, sinema, organik tarım, manevi destek eğitimleri, doğum günü kutlamaları gibi pek çok aktivite uzman eğitmenler aracılığı ile yapılmaktadır. Yaz mevsiminde bireylerimizin denizden veya havuzdan yararlanabileceği etkinliklerin yanı sıra haftanın belirlenmiş günlerinde kuruluş dışı faaliyetler de gerçekleştirilmektedir.

Engelli bireylerin yararını gözeten ve onları üstün tutan, güler yüz ve hoşgörüyle samimi bir şekilde onlara saygı duyan, engelli haklarının farkında olan, ekip ruhuna önem veren, sorumluluk bilincine sahip, çalışmayı her daim ilke edinen Özel Hanedan Bakım Merkezi, “Emanetiniz, emanetimizdir.” düsturuyla engelli bireylerimize huzurlu, güvenli ve kaliteli bir ortamı sunmaktadır.