Ruhsal Engelli Bireylerle İletişim Kurma

Ruhsal rahatsızlıklar, duygu ve düşüncelerin kişilerin davranışlarında farklılıklar oluşturmasına neden olur. Günlük yaşamsal faaliyetleri sürdürememe, toplumsal ilişkilerde bozukluk, duygularda ve davranışlarda tutarsızlık, aşırı veya uygunsuz hal ve tavırlar ruhsal engelli bireylerde karşılaşılan problemler arasında yer alır.

Ruhsal engeli olan bireyler, zekâ sorunları olan kişiler olmak zorunda değildir. Depresyon ya da bazı travmalar sonrasında ruhsal bozukluklar açığa çıkar ve bireyler kendilerini ifade edememe gibi problemler yaşarlar. Bu nedenle ruhsal engelli bireylerle net ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmak çok önemlidir. Düzenli ilaç tedavisi ile toplumsal hayata adaptasyonları sağlanan bu bireylere ilgi ve motivasyon desteği de verilerek duygusal travmalarının üstesinden gelmelerine yardımcı olunmalıdır.

Hayatınızı Hanedan’la Kolaylaştırın…

Türk devlet tarihi boyunca gerek ruhsal gerekse de zihinsel engellilere olumlu tavırlar sergilenmiştir. Bugün Anadolu topraklarında yer alan Selçuklu ve Osmanlı devletinden kalan bimarhane, şifahane, bimaristan, darüşşifa yapıları bu tavra en güzel örnektir. Bu anlayış ve düsturla ruhsal engelli 19 yaş ve üzeri genç ve yaşlı bakım merkezi olan Hanedan Bakım Merkezi de bireylerin sağlık, psiko-sosyal ve bakım hizmetlerini sağlayarak onların hayata katılımlarına yardımcı olmaktadır.