Şizofreni Nedir?

Psikiyatrik bir hastalık olan şizofreni, bireyin hareket ve davranışlarını bozan, gerçeği algılama durumunu ve düşünce yapısını çarpıtarak farklılaştıran, ailesiyle ve çevresiyle ilişkilerini olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Şizofreni, ciddi aynı zamanda da kronik bir hastalıktır. Bireyler gerçekle olan bağlantıyı kaybederek gerçek dışı hadiselere inanmaya başlarlar. Hal ve hareketlerinde de farklılık yaşamaya başlayan bu hastaların kişilikleri de değişime uğrar. Şizofreni bireylerin hayatı boyunca süren bir hastalıktır; bu nedenle sürekli olarak takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Şizofreni hastalarının doğru bir şekilde tedavi edilmesi sonucunda hastalık, kontrol altında tutulabilir. Böylece bireyler hem sağlıklı bir yaşam hem de sosyal ilişkilerini sürdürebilir. Tedavinin en ufak bir ihmali hastalığın nüksedebilmesine neden olabilir.

Dikkatle ve özenle takip edilmesi gereken bu hastalarda halüsinasyonlar, paranoyalar, çarpık düşünceler, korku ve kaygı durumları; hastalığın ilerleme durumuna göre de saldırgan davranışlar görülebilir. Bu noktada şizofreni hastalarının düzenli olarak takip edilmesi, tedavilerinin doğru şekilde yürütülmesi, hastalığın alevlenme ve yatışma dönemlerinde bilinçli olunması gibi durumların kontrolünü sağlayan ve hastaların bakım hizmetlerini de yürüten ruhsal engelli bakım merkezi içerdiği fonksiyonlarıyla hem bireylerin hem de toplumun yanında olmaktadır.

Ruhsal Engelli Bireylerimizin Yanındayız…

Şizofreni hastaları gerçek dışı olgu ve olaylara inanarak bazen normal bazen anormal bazen de tehlikeli davranışlar sergileyebilir. Bireylerin ve toplumun hayat kalitesini ciddi manada olumsuz olarak etkileyen, bu hastalığın önüne geçen ve hastaların kontrol altında tutulmasını sağlayan Özel Hanedan Bakım Merkezi, 7/24 yatılı bakım hizmetini ruhsal engelli bireylere sunarak onların sağlık, bakım ve psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktadır.